Těhotenská kalkulačka: Poznejte své těhotenství krok za krokem
Těhotenská kalkulačka: Poznejte své těhotenství krok za krokem
Víte, co je těhotenská kalkulačka, někdy také těhotenský kalendář? Je to skvělý pomocník a průvodce vaším těhotenstvím, který vám pomůže se zorientovat, co se děje a jak se vyvíjí miminko ve vašem bříšku, a to týden po týdnu. Znáte svůj termín porodu? I to vám prozradí těhotenská kalkulačka.
9 měsíců s těhotenskou kalkulačkou
Plánujete otěhotnět? Připravte se na toto krásné období, věnujte se sobě a přijměte beze strachu změny, které vás čekají. S těhotenskou kalkulačkou své těhotenství prožijete v klidu, radostně a snáze. Je dobré, když už před otěhotněním budete dodržovat správnou životosprávu, přestanete kouřit, pít alkohol a ponocovat.
Jak poznat, že jste těhotná?
To se dozvíte v jednom z našich předchozích článků. Zjistila jste podle příznaků, že čekáte miminko? Tak nastal ten pravý čas, seznámit se s těmi úžasnými proměnami, které se budou odehrávat během 9 měsíců, třech trimestrů nebyly také v jednotlivých týdnech, což je doba 40. týdnů.
Těhotenská kalkulačka týden po týdnu
1. týden (1. trimestr)
První týden těhotenství většinou ani nepoznáte, protože se pro výpočet termínu porodu vychází z prvního dne poslední menstruace, a není z doby počtu. Ve vašem těle odehrávají procesy, které řídí hormony. Pokud jste přesvědčeni, že jste těhotná, jednou jste podle toho. Zaměřte se na zdravou stravu, dostatek spánku, klid a pohodu. Omezte výkonnostní sportovní aktivity a naopak si do svého denního režimu zařaďte procházky do přírody.
2. týden (1. trimestr)
V tomto období dochází k uzrávání vajíček. Váš hormonální systém „pracuje na plné obrátky“. Vše, co se děje ve vašem těle, vytváří optimální podmínky pro vývoj plodu.
3. týden (1. trimestr)
Na konci třetího týdne vajíčko putuje do dělohy. Mohou se u vás objevit první tehotenské příznaky. Snažte se však být v pohodě, neboť se vašemu budoucímu děťátku vytvářejí první orgány a soustavy lidského těla.
4. týden (1. trimestr)
Je období, kdy závod bude měřit jeden milimetr a vážit skoro gram. Na konci týdne se jedná o placentu, jejímž úkolem je výživa embryí a odvádění odpadních látek.
Je to také čas, kdy vám s největší pravděpodobností těhotenský test prozradí, že jste gravidní. Navštívíte-li gynekologa, můžete i v tomto týdnu potvrdit těhotenství ultrazvukem i krevním testem. Mohou a nemusí se u vás objevit těhotenské příznaky.
5. týden (1. trimestr)
Víte o tom, že už jste ve druhém měsíci těhotenství a vaše miminko povyrostlo, takže už měří dva milimetry? Je to důležité období, protože se tvoří mozek, mícha, páteř, nervy a také srdíčko, které na konci týdne začne bít. Úžasné, že?
Pátý týden je doba, kdy se nedostaví menstruace a kdy byste si měla domluvit lékařské vyšetření u gynekologa.
6. týden (1. trimestr)
Miminko zase povyrostlo a dále se – ústa, uši nos a první tkáň plic a střev. Je to také období obav z potratu, proto se snažíte předejít nebezpečí, kdy vám úraz. A stále pamatujte na klid, pravidelné procházky a zdravé stravování.
7. týden (1. trimestr)
Bude to chlapeček či holčička? V sedmém týdnu se právě začínají u chlapců vyvíjet varlata au holčiček vaječníky. Ještě vám to však nelze potvrdit, o jakém pohlaví se jedná. Potěší vás však informace, že miminko opět vyrostlo a srdíčko mu bije rychle a silně.
8. týden (1. trimestr)
Vývoj miminka pokračuje, utváří se prsty na rukách i nohách a základy budoucího mozku. Teď už započítejte pravidelné gynekologické prohlídky a dostanete těhotenskou průkazku, kterou byste měla nosit stále s sebou.
9. týden (1. trimestr)
Devátý den je vlastně začátek třetího měsíce vašeho těhotenství. Děťátko měří zhruba 2,5 centimetru a už to dle vyjádření lékařů není embryo, ale plod. I když ještě zcela nepoznáte pohyby miminka, při vyšetření ultrazvukem vám potvrdíte jeho aktivitu.
10. týden (1. trimestr)
Vývoj miminka pokračuje, už je velké asi tři centimetry a čeká vás odborné vyšetření. Stále vás může trápit těhotenské obtíže, jako je únava a nevolnost. To však vyváží skutečnost, že na ultrazvuku nejen uvidíte, ale také uslyšíte tlukot srdíčka vašeho děťátka.
11. týden (1. trimestr)
Už nedopnete sukni či kalhoty? Však je také proč. Vaše miminko opět vyrostlo a čtyři centimetry a začíná pomalu sílit měřit a pohybovat se.
12. týden (1. trimestr)
I když je miminko činné, hledá v děloze příhodnou polohu, vy zatím pohyby cítíte, až později. Vás naopak čeká screeningové vyšetření, které by mělo odhalit možné vývojové vady plodu (zejména Downův syndrom). U miminka pokračuje vývoj nervové soustavy, dokáže dokonce sevřít ruku v pěst a pomalu zapojuje sací reflex.
13. týden (1. trimestr)
Ve třináctém týdnu končí první trimestr a zároveň vstupujete do 4. měsíce těhotenství. Vaše miminko už prošlo podstatným obdobím vývoje, plod měří přibližně 7 cm, jeho hmotnost je zhruba 25 gramů. Nezapomněla jste pravidelně přiměřený pohyb, odpočinek a vyváženou stravu?
14. týden (2. trimestr)
Druhý trimestr je krásným obdobím, které byste si měla užít. Těhotenské obtíže už pomalu ustoupily. Je to také období, kdy se vám bude zvětšovat nejen bříško, ale i prsa. Proto se mohou na kůži objevit strie, což jsou načervenalé proužky vaziva. Pečujte o sebe cvičením a pořiďte si kosmetiku na strie. Který krém použít, to vám poradí v lékárně. A miminko? To už měří přes 8 cm a váží asi 45 gramů. Vyvíjí se, polyká plodovou vodu, která se přes ledviny mění na moč a je zase zpátky vylučována do plodové vody. A také vám už gynekolog, pokud budete chtít, můžete prozradit pohlaví dítěte.
15. týden (2. trimestr)
Srdíčko miminka už je natolik vyvinuté, že při ultrazvukovém vyšetření vás čeká nádherný okamžik, kdy uslyšíte jeho silný a rychlý tlukot.
16. týden (2. trimestr)
Nastal čas si pořídit volnější a pohodlné oblečení, protože jste si určitě všimla, že jste si přibrala na váze. To je v pořádku, a vy byste s tím měla počítat.
17. týden (2. trimestr)
Připište si svou těhotenskou kalkulačku, že od 17. týdne těhotenství miminka už funguje sluch. Začněte si s ním povídat, protože slyší váš hlas i vaše tlukoucí srdce.
18. týden (2. trimestr)
Počítejte s tím, že se poměrně rychle zvětšuje děloha, a tím pádem i vaše bříško. Však už miminko váží kolem 220 gramů a měří 15 cm.
19. týden (2. trimestr)
Mléčné žlázy ve vašich prsou se připravují na tvorbu mléka, proto mohou být citlivější. Také se mohou objevit příznaky, které jste v předchozích týdnech nezaznamenali, jako například vlčí hlad, těžké a oteklé nohy či častější močení. Neobávejte se a nelekejte se, vaše potřeba zajistit výživu pro děti a současně probíhající tělo aktuálními změnami. Dopřejte si klid, dejte nohy do polohy, dodržujte pitný režim a zdravou stravu.
20. týden (2. trimestr)
Právě jste v polovině těhotenství. A to už je doba, kdy můžete zaznamenat pohyby miminka. Nezapomeňte na další ultrazvukové vyšetření.
21. týden (2. trimestr)
Pociťujete a trpíte bolestí zad? Omezte stání v jedné poloze, zkuste jednoduché pánevní cviky a dopřejte si příjemně relaxační koupel, kterou můžete ulevit od bolestivých zad.
22. týden (2. trimestr)
Vývoj miminka jde kupředu a nyní už se velmi podobá novorozencům. Pokud ve 22. týdnu svého těhotenství necítíte pohyby lékaře děťátka, navštivte svého.
23. týden (2. trimestr)
Občas můžete zaznamenat tzv. poslíčky, což je falešná kontrakce, nepravidelné stahy děložní svaloviny. Nelekejte se, brzy odezní.
24. týden (2. trimestr)
Miminko opět přišlo na váze a už má víc jak půl kilogramu. Je aktivní, pohybuje se ručičkami, se za nožičky a vnímání vnější podněty.
25. týden (2. trimestr)
Ve 25. týdnu byste měla mít za sebou test na těhotenskou cukrovku. Tento týden je také období, kdy můžete uvažovat o nástupu na mateřskou dovolenou (což je obvykle 6 až 8 týdnů před termínem porodu). Tento čas k relaxaci a odpočinku si pamatujte na pobyt na čerstvém vzduchu.
26. týden (2. trimestr)
Miminko procvičuje dýchací pohyby, polyká plodovou vodu, což přispívá k vývoji plicní tkáně. Postoupil i vývoj zraku, děťátko občas otevře oči, rozeznává světlo i tmu.
27. týden (2. trimestr)
A už je tu poslední týden druhého trimestru. Miminko váží skoro jeden kilogram a měří zhruba 36 cm. Buďte v pohodě. K tomu vám můžete pomoci zúčastnit se předporodního kurzu.
28. týden (3. trimestr)
Ve třetím trimestru na vás čeká trochu práce. Měla byste si vybrat porodnici s informovat se, jaké služby nabízí. Nakoupit a připravit výbavičku a dětský pokojíček – v tom vám pomůže Mimoušek, který nabízí mnoho potřebných a krásných věcí pro miminka.
29. týden (3. trimestr)
Pořízení potřeb pro děťátko vám určitě zlepší náladu, neboť od 29. týdne těhotenství mnoho nastávajících maminek trápí otoky, časté močení a někdy se mohou hlásit poslíčci.
30. týden (3. trimestr)
V době mezi 30. a 32. týdnem těhotenství byste měla absolvovat velké screeningové vyšetření, které mimo jiné upřesní termín porodu.
31. týden (3. trimestr)
Měla byste si vyřídit žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Tu odevzdáte svému zaměstnavateli. Jste-li osoba samostatně výdělečná činná, obrátíte se s žádostí na okresní správu sociálního zabezpečení.
32. týden (3. trimestr)
Máte už vybranou porodnici? Připravte si pro lékaře a sestry svůj porodní plán, soupis vašich představ při porodu (například porod do vody, epidurální analgezie).
33. týden (3. trimestr)
Vaše děťátko už měří kolem 43 cm, jeho hmotnost je necelá 2 kg a má už vyvinuto všech pět smyslů.
34. týden (3. trimestr)
Už jste slyšeli o tom, že u vašeho porodu může být přítomná dula? Je to specialistka, která vás provází těhotenstvím, během porodu v populárním období. Spolupracuje s lékaři a zdravotními sestrami. Jak najít dulu? Česká asociace dul a sdružení Moje dula – České duly jsou webové stránky, kde najdete všechny potřebné informace.
35. týden (3. trimestr)
Cítíte se unavená? Však už se vaše tělo pomalu připravuje na porod. Připravte si doklady a věci do porodnice.
36. týden (3. trimestr)
Miminko stále roste, síly a přibírá na váze, Jeho hlavička vstupuje do oblasti pánve, čímž začíná zajímat porodní polohu. Vás čeká kardiotokografické vyšetření, které kontroluje děložní stahy a ozvy srdce dítěte, a vyšetření na přítomnost streptokoka skupiny B v pochvě.
37. týden (3. trimestr)
Těhotenská kalkulačka se pomalu chýlí ke konci. Už vám zbývají tři týdny do porodu. Miminko měří asi 48 cm a váží zhruba 2800 gramů.
38. týden (3. trimestr)
Návštěvy u lékaře jsou častěji. Gynekolog ultrazvukem kontroluje placentu, zda je v pořádku. Plíce děťátka jsou už zralé a připravené na první nádech.
39. týden (3. trimestr)
Termín vašeho porodu se blíží, některé děti mohou přijít na svět v tomto týdnu. Miminko už měří kolem 50 cm a váží přibližně 3300 gramů.
40. týden (3. trimestr)
Jste v posledním týdnu těhotenství, vaše kontrakce jsou silnější než poslíčci. Termín porodu je vždy přibližný, podle poslední menstruace a ultrazvukového vyšetření.
Porod se ohlásí porodními stahy nebo odtokem plodové vody. Nastala ta nejkrásnější chvíle, kdy budete poprvé držet své narozené dítě v náručí. Přejeme vám i miminku mnoho zdraví a radosti!